Tėvo diena

Tėvo diena

Tėvo diena visada buvo gana kontraversiška šventė. Daugelis tėvų iki šiol jos nešvenčia ir nepripažįsta, kaip pilnavertės šventės. Bet be reikalo. Ši šventė, pasirodo, yra pakankamai sena.

Lietuvoje Tėvo diena yra švenčiama pirmąjį birželio savaitgalį. Tai labai jauna šventė, kuri dar neturi savų tradicijų. Daugelis tradicijų yra nusižiūrėta nuo Motinos dienos: tėvai lankomi, jiems dovanojamos dovanos, uždegamos žvakės ant mirusių tėvų kapų. Deja, didelių nacionalinių renginių nėra daug. Taip yra dėl to, kad manoma iki šiol, jog tėvas nėra toks reikšmingas, kaip motina šeimoje.

Tėvo diena bus švenčiama

2024 – tėvo diena švenčiama birželio 2 d.

2025 – tėvo diena švenčiama birželio 1 d.

2026 – tėvo diena švenčiama birželio 7 d.

2027 – tėvo diena švenčiama birželio 6 d.

Tėvo dienos ištakos (truputis istorijos)

Europoje nuo viduramžių tėvo diena buvo minima per šv. Juozapo dieną, Kovo 19. Juozapas buvo laikomas Kristaus globėju, žmogumi, kuris jį išaugino, išmokė amato ir prižiūrėjo iki pat pilnametystės. Nors Juozapas ir nebuvo laikomas tikruoju Jėzaus tėvu, tačiau jam atiteko žmogiškojo tėvo vaidmuo, už ką jis gerbiamas ir minimas iki šiol. Lietuvoje Juozapinės yra viena iš tų varduvinių švenčių, kurios dar minimos ir atsimenamos (kaip Kazimierinės, Mindauginės, Antaninės, Oninės ir t.t.) Tėvo diena Lietuvoje švenčiama pirmąjį birželio sekmadienį. Daugumoje pasaulio šalių Tėvo diena švenčiama trečiąjį birželio sekmadienį. JAV ši diena švenčiama taip pat trečiąjį birželio sekmadienį, nors taip buvo ne visada.

Po Motinos dienos sėkmės, viena moteris Sonora Smart Dodd inicijavo Tėvo dienos šventimą Spokano mieste 1910 metais. Ji buvo našlio tėčio, Pilietinio karo veterano duktė, užaugusi be mamos 6 vaikų šeimoje, todėl manė, kad jos vienišas tėvas nusipelno ypatingo pagerbimo. Deja, jos iniciatyva susilaukė priešiškumo. Žmonės manė, kad tai šventė, kuri tik papildys prekybininkų kišenes, kaip ir Motinos diena, o tėvams nuo to nebus geriau. Juk daugelis dovanų tuo metu buvo perkama už pačių tėvų duotus pinigus.

Aišku, šventė susilaukė didelio palaikymo iš įvairių dovanų vyrams gamintojų, tabako ir pypkių kompanijų, atvirukų leidėjų, sporto prekių gamintojų. Tuo metu tėvams buvo dovanojamos tokios dovanos, todėl šių prekių gamintojai suprato, kad yra puiki proga pasipelnyti. Jiems buvo žinoma gėlių ir saldumynų verslų sėkmė per Motinos dieną, todėl jie neleido Sonoros Smart Dodd iniciatyvai „numirti“. 1930 metais Sonora vėl bandė inicijuoti šventės organizavimą nacionaliniu mastu. Jos atkaklumas davė vaisių. 1938 metais Tėvo diena sulaukė daugiau paramos, tačiau to buvo negana. Tik 1972 metais JAV prezidentas Richardas Nixonas pripažino Tėvo dieną visos šalies nacionaline švente. Nuo to laiko šios šventės tradicijos keliauja į kitas šalis.

Taip pat nepamirškite tėčio pasveikinti gražiu tėčio dienos sveikinimu…